10 zmian w jadłospisie przy podwyższonym cholesterolu

10 zmian w jadłospisie przy podwyższonym cholesterolu
Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny ograniczyć w diecie tłuszcze. Szczególnie dotyczy to tłuszczy zwierzęcych. Oto propozycje zmian w jadłospisie dla osób z podwyższonym cholesterolem:
/ 04.10.2016 14:44
10 zmian w jadłospisie przy podwyższonym cholesterolu

 Pieczenie i gotowanie zamiast smażenia

Jeżeli mamy podwyższony poziom cholesterolu należy unikać smażenia produktów, szczególnie na maśle i smalcu. Dobrym pomysłem jest zakup patelni teflonowej, sitka do gotowania na parze lub żaroodpornego naczynia do pieczenia. Dzięki tym urządzeniom możemy przygotowywać potrawy bez dodatkowego tłuszczu, a zatem nie dostarczamy organizmowi dodatkowych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.

Pożegnanie z masłem na kanapkach

Zamiast smarować pieczywo grubą warstwą masła, można użyć chudego serka twarogowego, dzięki czemu zaoszczędzimy organizmowi ok. 25g cholesterolu przy spożyciu każdej kanapki.

Ser twarogowy zamiast żółtego

Jeżeli na kanapkę zamiast 2 plasterków tłustego sera żółtego położymy 2 plastry chudego twarogu zmniejszymy o 2 razy zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i aż 15 razy zawartość cholesterolu w posiłku.

Do kanapek warzywa zamiast majonezu 

Łyżka majonezu to 5 mg cholesterolu. Zamiast grubej warstwy majonezu na kanapki lepiej kłaść plasterki świeżych warzyw. 

Jogurt zamiast śmietany

Do zup, sosów i sałatek należy stosować jogurt naturalny zamiast śmietany. Odtłuszczony jogurt naturalny nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, a 100g śmietany 18% to aż 55 mg cholesterolu.

Pieczywo pełnoziarniste zamiast białego

Dieta przy podwyższonym poziomie cholesterolu powinna być bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. O wiele więcej znajduję się ich w pieczywie pełnoziarnistym. Kajzerki warto więc zamienić na grahamki i chleb pełnoziarnisty z ziarnami. W ten sposób dostarczymy organizmowi dużych ilości błonnika, jak również potasu, magnezu, witaminy E i innych potrzebnych w walce z cholesterolem substancji.

Owoce zamiast słodyczy

Słodycze to często źródło dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów trans. Warto więc zrezygnować z nich na rzecz słodkich owoców.

Zobacz też: Kwas omega 3

 Warzywa do każdego posiłku

Kawałki warzyw i surówki powinny być częścią każdego posiłku i zajmować nawet 50% objętości talerza. 

Mleko: 0,5% zamiast 3,2%

Przez tę modyfikację na szklance mleka zaoszczędzimy 25 mg cholesterolu.

Drób zamiast wieprzowiny

Pierś kurczaka ma aż 60 razy mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż taka sama porcja karkówki.

Polecamy: Owoce

Redakcja poleca

REKLAMA