ABC dietetyki o specjalności sportowej

Sport i dieta/fot. Fotolia
Dietetyk o specjalności sportowej doradza zarówno zawodowym, jak amatorskim sportowcom w kwestii żywienia i łączenia treningu z dietą. Jak zostać dietetykiem sportowym i z jakimi obowiązkami wiąże się ten zawód? Gdzie pracują dietetycy sportowi?
/ 13.09.2012 14:22
Sport i dieta/fot. Fotolia

Ile kalorii potrzebuje sportowiec?

U sportowców zapotrzebowanie na energię zależy od dyscypliny, którą trenują.

Podobno Michael Phelps dziennie pochłania 12 tys., a Justyna Kowalczyk – 6 tys. kalorii. Jadłospis Adama Małysza przed zakończeniem kariery był dużo skromniejszy – nie przekraczał 1500 kalorii dziennie.

Jednak nie tylko mistrzowie sportowi muszą uważać na to, co jedzą. Także osoby, które regularnie ćwiczą, powinny zwracać szczególną uwagę na dietę. Do pracy ze sportowcami – zarówno tymi zawodowymi, jak i amatorami – doskonale przygotowani są absolwenci dietetyki o specjalności sportowej. Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie studiowaniem tego kierunku.

Dla zawodowca i dla amatora

Codzienny jadłospis sportowca jest dostosowany do jego wieku, płci, masy ciała, ale przede wszystkim sportu, który trenuje. W zależności od tego, czy uprawia dyscyplinę siłową, wytrzymałościową czy mieszaną, musi swojemu organizmowi dostarczać odpowiednich składników pokarmowych, witamin i minerałów.

Na to, jak wygląda jego menu, wpływa też tempo przemiany materii. To właśnie zadaniem dietetyka jest uwzględnienie tych wszystkich czynników i stworzenie planu żywieniowego, który przyczyni się do lepszego rozwoju mięśni i zwiększenia wytrzymałości organizmu, a co się z tym wiąże – do osiągania jak najlepszych wyników.

Dziś z dietetykami pracują już nie tylko zawodowcy, ale także osoby, które aktywnie, choć amatorsko, uprawiają różne dyscypliny i które potrzebują specjalnie ułożonego jadłospisu. Dlatego też coraz częściej zgłaszają się one do specjalistów.

Z usług dietetyków korzystają przede wszystkim ci, którzy regularnie odwiedzają kluby fitness. Wiele siłowni wprowadza do swojej oferty konsultacje z dietetykiem, np. w pakiecie z karnetem.

Przed rozpoczęciem regularnych treningów dietetyk przeprowadza z ćwiczącym wywiad, dzięki któremu poznaje jego nawyki żywieniowe, upodobania kulinarne oraz cele, jakie chce osiągnąć dzięki ćwiczeniom. Następnie przeprowadza pomiar masy ciała oraz obwodów poszczególnych części ciała, sprawdza też ciśnienie i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Na podstawie tych informacji rozpisuje dietę, która wraz z ćwiczeniami pomaga osiągnąć sukces.

Zobacz też: Sport i dieta - poradnik

Dróg kariery jest kilka

Absolwenci dietetyki w sporcie mogą nie tylko współpracować ze sportowcami czy klubami fitness. „Ukierunkowany sportowo dietetyk jest w stanie dobrać strategię żywienia dla sportowca – przed, w trakcie i po zawodach, a także dla każdej osoby, która podejmuje jakąkolwiek aktywność fizyczną. Posiada bowiem wiedzę na temat tego, jak właściwe odżywianie wpływa na zdolność do wysiłku fizycznego i osiąganie pożądanych efektów ćwiczeń. Na tej podstawie układa dietę odpowiadającą aktualnemu zapotrzebowaniu organizmu” – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu, gdzie można studiować na specjalności dietetyka w sporcie.

Do wyboru jest więc wiele ścieżek kariery zawodowej – dietetycy sportowi mogą na przykład podejmować pracę także w ośrodkach rekreacyjnych, placówkach ochrony zdrowia czy zakładach żywienia zbiorowego. Znajdują oni także zatrudnienie w organizacjach konsumenckich i instytucjach naukowo-badawczych. Wielu z nich współpracuje też z firmami cateringowymi, układając dla nich menu. Ci specjaliści często prowadzą także własną działalność gospodarczą, na przykład jako indywidualni konsultanci, którzy układają diety, udzielają porad na temat zdrowego odżywiania, a nawet uczestniczą w zakupach pokazując, czym się kierować, by wybierać odpowiednie produkty.

Gdzie studiować dietetykę na sportowo?

Dietetykę o specjalności sportowej można studiować np. w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie czy Wyższej Szkole Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Studenci uczestniczą m.in. w zajęciach takich jak żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie, technologia żywności i potraw czy ocena i analiza jakości żywności.

„W programie kształcenia kładziemy szczególny nacisk na tematykę związaną z dietetyką w kontekście zwiększonego wysiłku fizycznego organizmu – mówi Luiza Kalupa z WSEIiI. – Każdy student ma też obowiązek odbycia 700 godzin praktyki zawodowej z zakresu dietetyki. Dzięki temu może wykorzystać zdobywaną podczas studiów wiedzę w praktyce”.

Zobacz też: Dlaczego należy pić wodę podczas wysiłku?

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn

Redakcja poleca

REKLAMA