Ciekawostki - PMS

Czy jesteś meteoropatą?
Nie została jednoznacznie określona przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrom). Niektórzy eksperci uważają, że spowodowany on jest brakiem równowagi hormonalnej między estrogenem i progesteronem...
/ 19.04.2010 12:08
Czy jesteś meteoropatą?

• Nie została jednoznacznie określona przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrom). Niektórzy eksperci uważają, że spowodowany on jest brakiem równowagi hormonalnej między estrogenem i progesteronem. Może dojść wówczas do zachwiania równowagi substancji chemicznych występujących w mózgu, które kontrolują nastrój i odczuwanie bólu. Te zmiany prowadzą do częstych zmian nastroju oraz zwiększonego łaknienia na słodycze. Podnosi się także stężenie prolaktyny, hormonu, który zwiększa wrażliwość piersi oraz zmniejsza przemianę estrogenu w wątrobie i usuwanie jego nadmiaru z organizmu.

Przeczytaj: Jak zapobiec zaparciom i wzdęciom?

• Woda w organizmie kobiety naturalnie zatrzymuje się w II połowie cyklu miesięcznego, jako efekt niedoboru progesteronu. Dodatkowo nasila się przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. Masa ciała w II połowie cyklu może zwiększyć się nawet o 2-3 kg!

• Zawroty głowy i uczucie napięcia, na które skarży się wiele kobiet w okresie poprzedzającym miesiączkę, są następstwem obrzęku komórek obwodowego układu nerwowego.

• Żeń-szeń Dong Quai (Angelica sinensis) jest nazywany żeń-szeniem dla kobiet, gdyż w Azji jest on znany i stosowany przez kobiety jako środek poprawiający funkcjonowanie układu hormonalnego, a także dodający energii i witalności.

• Wapń i magnez - ich równowaga w organizmie jest bardzo ważna szczególnie u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego w celu złagodzenia dolegliwości związanych z PMS zaleca się stosowanie wapnia i magnezu w proporcjach odpowiednio 2 : 1, czyli dwukrotnie więcej wapnia, niż magnezu.

Zobacz też: Jak pokonać PMS dietą

Redakcja poleca

REKLAMA