Co jeść, aby mieć piękne i zdrowe włosy?

Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów
Wygląd naszych włosów w dużej mierze zależy od czynników dziedzicznych.. ale nie tylko! Równie istotne są czynniki, takie jak: nasze środowisko, stres czy dieta! Co zatem jeść, aby zachować świeży i piękny wygląd naszych włosów?
/ 01.02.2017 09:54
Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów

Jakie witaminy są najważniejsze?

Szczególnie istotne dla prawidłowego wzrostu i ładnego wyglądu naszych włosów jest kilka witamin. Są to:

  • witamina A (retinol),
  • witamina E (tokoferol),
  • witaminy z grupy B oraz
  • witamina C (kwas askorbinowy).

Polecamy: Tłuszcze - czy zawsze Twój wróg?

Witamina A występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – znajdziemy ją w wątróbce, tranie, mleku. Witaminę A można dostarczać organizmowi w postaci „gotowej”, jak również w postaci prowitaminy A, czyli beta-karotenu. Beta-karoten znajdziemy w pokarmach roślinnych – marchwi, brzoskwiniach, morelach, zielonych warzywach.

Witamina E występuje w olejach roślinnych, różnego rodzaju kiełkach (pszenicy, kukurydzy, rzodkiewki), jak również w liściach roślin zielonych (np. sałaty).

Spośród witamin z grupy B, kluczową rolę dla utrzymania włosów w dobrej kondycji odgrywają: witamina B2, kwas pantotenowy oraz biotyna. Duże ilości witamin z grupy B występują w wątróbce i innych podrobach, rybach, drobiu, jajach, nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych (pełnoziarnistym pieczywie, niełuskanym ryżu, kaszach, płatkach śniadaniowych).

Witamina C znajduje się w świeżych warzywach i owocach (nie tylko cytrusowych).

Zbilansowany i urozmaicony jadłospis pozwala uniknąć niedoboru w organizmie składników odżywczych, a przede wszystkim witamin i minerałów, niezbędnych nie tylko do prawidłowego wzrostu włosów, ograniczenia ich wypadania, ale także do ochrony przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

Minerały – gdzie ich szukać?

Mikroelementem, którego niedobór występuje stosunkowo często, jest żelazo. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, które tracą duże ilości tego pierwiastka podczas obfitych krwawień miesiączkowych. Niedobór żelaza manifestować się może kruchością, łamliwością i nadmiernym wypadaniem włosów. W pokarmach znaleźć możemy dwa rodzaje żelaza – żelazo hemowe (w produktach pochodzenia zwierzęcego – wątrobie, mięsie) oraz żelazo niehemowe (w produktach roślinnych – warzywach zielonych, orzechach, suszonych owocach). Żelazo hemowe znacznie lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli produkty je zawierające podawane są razem z pokarmami bogatymi w witaminę C – idealnym zestawem jest choćby połączenie mięsa i świeżej natki pietruszki.

Innymi minerałami, które niezbędne są dla pięknego wyglądu naszych włosów, będą cynk i miedź. Cynk znajduje się przede wszystkim w chudym mięsie i w rybach, ale także w jajach, ziarnach soi czy orzechach. Miedź występuje m.in. w orzechach oraz zielonych warzywach.

Polecamy: Lecznicze działanie ziół

Redakcja poleca

REKLAMA