Co jeść, aby zapobiec wystąpieniu zespołu metabolicznego?

Czy wiesz, jaka dieta zapobiega wystąpieniu zespołu metabolicznego? Dowiedz się, co jeść, aby nie dopuścić do wystąpienia zespołu metabolicznego.
/ 09.09.2014 14:09

zespół metaboliczny dieta

Fot. Fotolia

Kwasy tłuszczowe Omega 3 a zespół metaboliczny

Jak podkreślają naukowcy niezmiernie ważnym czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu zespołu metabolicznego zarówno u dzieci jak i osób starszych jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, a także niedopuszczenie do powstania nadwagi.

I tak osoby szczupłe, lecz pochodzące z rodzin o wysokim ryzyku wystąpienia otyłości powinny stale monitorować indeks masy ciała. Natomiast osoby, u których stwierdzono zbyt wysoki wskaźnik BMI, w pierwszej kolejności muszą zahamować przyrost wagi oraz starać się ją zredukować, wprowadzając zmiany w dotychczasowym stylu życia.

Zobacz także: U kogo może wystąpić zespół metaboliczny?

Jak zapobiec wystąpieniu zespołu metabolicznego?

  • pamiętaj o spożywaniu różnorodnych produktów o zbilansowanej wartości  kalorycznej i odpowiedniej aktywności fizycznej;
  • zadbaj aby posiłki przez ciebie przygotowywane były ubogie w  nasycone kwasy tłuszczowe, a bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza DHA;
  • jedz  warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste i zbożowe (błonnik);
  • ogranicz spożywanie cukru, soli kuchennej i sodu;
  • stosuj produkty bogate w wapń, potas i magnez;
  • każdego dnia pij minimum 1,5 l wody niskosodowej i niegazowanej;
  • pamiętaj, aby niemowlętom i małym dzieciom podawać  kwas DHA, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu malucha.

"Badania przeprowadzane na całym świecie wykazują szczególnie korzystny wpływ wielonienasyconych kwasów Omega-3, a w szczególności kwasu DHA na organizm człowieka. Składniki te nie tylko działają przeciwzakrzepowo czy przeciwzapalnie, ale także obniżają poziom trójglicerydów, działają przeciwmiażdżycowo, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, którym już od pierwszych dni życia – na początku z mlekiem matki, później poprzez dietę bądź dodatkową suplementację – zaleca się podawanie kwasu DHA" – podkreśla Agnieszka Pawłowska – Wypych.

Źródło: Materiały prasowe TKM PR

Zobacz także: Czy dania gotowe to sama chemia?

Redakcja poleca

REKLAMA