Co warto wiedzieć o cholesterolu?

Konserwacja żywności zapobiega rozwojowi pleśni produkujących rakotwórcze mikotoksyny, jak również powstawaniu szkodliwych produktów jełczenia tłuszczów
Od dawna wiadomo, że zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zawału serca, wylewu, czy chorób układu krążenia. Czy cholesterol jest nam potrzebny? Jaki jest wpływ tego związku na organizm – szkodzi, a może pomaga zachować zdrowie?
/ 15.06.2011 09:34
Konserwacja żywności zapobiega rozwojowi pleśni produkujących rakotwórcze mikotoksyny, jak również powstawaniu szkodliwych produktów jełczenia tłuszczów

Cholesterol – co to takiego?

Cholesterol zawarty w pożywieniu i we krwi należy do rodziny steroli. Jest substancją zbudowaną z węgla, wodoru i tlenu. Istnieją dwie frakcje tego związku chemicznego. Cholesterol LDL (o niskiej gęstości), gromadzi się w komórkach i zwiększa ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych. Odwrotną funkcję posiada cholesterol HDL (o dużej gęstości), który transportuje „zły” cholesterol z komórek do wątroby i tym sposobem działa ochronnie.

Polecamy też: Rodzaje cholesterolu

Źródła cholesterolu w diecie

Cholesterol występuje wyłącznie w produktach zwierzęcych. Typowa dieta dostarcza około 300 – 600 mg cholesterolu dziennie, przy czym zalecana dzienna dawka cholesterolu nie powinna przekroczyć 300 mg.

Mimo iż związek ten nie znajduje się w produktach roślinnych, jego stężenie może wzrastać pod wpływem spożywania nasyconych tłuszczów roślinnych, a szczególnie: palmowego i kokosowego.

Do pokarmów bogatych w cholesterol należą:

  • wątroba cielęca;
  • wątroba wieprzowa;
  • jaja kurze;
  • nerki wieprzowe;
  • ser żółty pełnotłusty;
  • masło;
  • tłuste mleko i przetwory mleczne;
  • mięso z drobiu ze skórą.

Szkodzi czy pomaga?

Pomimo negatywnych opinii dotyczących szkodliwości cholesterolu, związek ten jest niezbędny do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Wchodzi w skład wielu substancji chemicznych (np. hormonów płciowych) i struktur komórkowych w organizmie (komórek nerwowych i błon komórkowych). Organizm ludzki pozyskuje cholesterol zarówno ze spożywanych pokarmów, oraz w wyniku syntezy prostych związków. Większość cholesterolu produkują wątroba i jelito cienkie, natomiast każda komórka ciała jest zdolna do wykorzystywania cholesterolu zgodnie z własnymi potrzebami.

Polecamy też: Cholesterol - wróg czy sprzymierzeniec?

Jak ustrzec się przed chorobą?

Należy odróżnić cholesterol pochodzący z diety od cholesterolu krążącego we krwi. Jeśli zawartość cholesterolu w pożywieniu jest odpowiednio niska, jego poziom we krwi nie powinien się zwiększać. Znaczny wzrost zawartości cholesterolu we krwi wiąże się z koniecznością stosowania diety niskocholesterolowej

Wysoki poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi jest zawsze przyczyną rozwoju chorób naczyń krwionośnych: miażdżycy i choroby wieńcowej, a w konsekwencji – zawału serca, czy udaru mózgu.

Istnieją czynniki, które wpływają na wzrost zawartości cholesterolu we krwi, pomimo stosowania diety o obniżonej ilości cholesterolu. Na podwyższenie poziomu tego związku wpływają również: niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego lub lecytyny, predyspozycje genetyczne oraz niedostateczna aktywność fizyczna.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA