Czy wiesz jak prawidłowo łączyć posiłki?

Czy wiesz jak prawidłowo łączyć posiłki?
Jednym z najpoważniejszych błędów w odżywianiu jest nieprawidłowe łączenie produktów podczas przygotowywania posiłków. Tradycyjny obiad złożony z ziemniaków, mięsa i warzyw dostarcza wprawdzie białko i węglowodany, ale takie połączenie składników odżywczych jest wręcz zabójcze dla naszego organizmu. W żołądku tworzy się mieszanka nie do strawienia, w związku z czym dokuczają nam bóle brzucha, uczucie ciężkości, wzdęcia a z czasem pojawia się nadwaga, miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie. Jeśli chcesz tego uniknąć, przyjrzyj się temu co jesz i zacznij z głową komponować codzienny posiłek.
/ 05.11.2010 05:24
Czy wiesz jak prawidłowo łączyć posiłki?

Białka roślinne i zwierzęce: nie łącz białek i tłuszczów. Należy jeść je w różnych porach, ponieważ tłuszcze spowalniają trawienie białek o 2-3 godziny.

Jeśli spożywasz tłuszcz z białkiem, np. mięso smażone na oleju roślinnym, zestaw mięso z dużą ilością zielonych warzyw – ogórków szczypioru, kabaczków, cebuli.

Nie mieszaj białek z białkami. Każde białko jedz w oddzielnych posiłkach i w różnych porach, np. tylko mięso, tylko groch lub tylko ryby. Produkty białkowe najlepiej spożywać na kolację bez oleju roślinnego i sosów zawierających olej. Lepiej zapiekać mięso w piekarniku w folii aluminiowej, piec na grillu niż smażyć na oleju czy gotować. Nie doprawiać mięsa kwaśnymi przyprawami - cytryną, octem itp.

Do każdego pokarmu białkowego należy zestawić sałatkę warzywną, np. sałatka warzywna + mięso gotowane, s.w.+ twaróg, s.w. + jajecznica/gotowane jajko, s.w.+ kotlety mięsne/szaszłyki, s.w.+ orzechy/gotowany groch i fasola, s.w.+ liście rzepy + pieczony/duszony drób.

Ważne: nie łączymy mięsa z ziemniakami. Przy takim połączeniu w żołądku wytwarza się szkodliwa substancja - solanina, która wpływa na system nerwowy jak środek nasenny, powodując ociężałość, ospałość i rozleniwienie.

Ogranicz spożycie rosołu. Na jego strawienie organizm zużywa aż 30 razy więcej energii niż na trawienie mięsa. Tłuste buliony mięsne są ciężkostrawne i zawierają ponad 40 różnych szkodliwych substancji pochodzących z mięsa.

Mięso należy spożywać: 2 razy w tygodniu, ryby – 2 razy w tygodniu, drób – 2 razy w tygodniu. Lepiej dostarczać białko z twarogu (10 dag dziennie), orzechów i ziaren słonecznika.

Węglowodany: jednorazowo należy spożywać jeden rodzaj węglowodanowych produktów. Nie łączymy chleba, ziemniaków, kasz, cukru lub miodu z pomidorami czy owocami cytrusowymi. Nie łączymy też chleba czy produktów mącznych lub drożdżowych z cukrem i dżem (dlatego pączki z powidłami czy lukrowane bułeczki drożdżowe powodują zgagę), ale możesz je połączyć z miodem i suszonymi owocami.

Chleb, kasze, ryż i inne skrobie nie powinny być spożywane z pokarmem białkowym - mięsem, rybami, żółtym serem, twarogiem, jajami. Pomiędzy spożyciem węglowodanów i białek powinna być 3-godzinna przerwa.

Jedz jak najczęściej kaszę gryczaną, pszenną, kukurydzianą, jęczmienną i ryż. Kasza powinna stanowić 1/3 dziennego posiłku. Gotuj ją na gęsto, bez dużej ilości wody.

Pokarmy skrobiowe najlepiej spożywać między 9.00 a 13.00. Przedtem koniecznie trzeba zjeść sałatkę warzywną z kapusty, marchii, buraków, kopru, pietruszki doprawionej solą. Fermenty zawarte w tych warzywach ułatwią strawienie skrobi.

Skrobię i cukry należy jeść w różnym czasie, np. nie dodawać cukru do owsianki czy kaszy. Ważne: chleb można łączyć miodem, ale nie z dżemem.

Tłuszcze: tłuszcze zwierzęce i roślinne można łączyć z węglowodanami i warzywami. Nie łączymy tłuszczów z białkami. Należy jeść je w różnych porach, ponieważ tłuszcze spowalniają trawienie białek o 2-3 godziny. Jeśli spożywasz tłuszcz z białkiem, np. mięso smażone na oleju roślinnym, zestaw mięso z dużą ilością zielonych warzyw – ogórków szczypioru, kabaczków, cebuli.

Szczególnie ważna jest temperatura smażenia tłuszczów - oleju, smalcu, margaryny. W temperaturze powyżej 150 st. C tłuszcze rozkładają się, wydzielając toksyczne związki. Tłuszcze najlepiej spożywać w postaci niepodgrzanej.

Owoce: nie łączymy owoców z innymi produktami oraz nie jemy ich między posiłkami (oprócz jabłka). Ważne: nie łączymy miodu z cytryną, bo wzajemnie neutralizują swoje właściwości lecznicze. Nie należy dodawać cukru do owocowych deserów.

Najkorzystniejsze połączenia owoców: wiśnie + morele, wiśnie + morele + śliwki, morele + brzoskwinie, jabłka + winogrona.

Redakcja poleca

REKLAMA