Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Dieta we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Zobacz artykuły na temat:wrzodytłuszczeżołądekdietaukład pokarmowybiałka
Mag-Diet Poradnia żywieniowo-dietetyczna
Misją Poradni jest propagowanie wiedzy na temat racjonalnego i zdrowego odżywiania. Chcemy udowodnić, że dieta to istotny element, który przyczynia się do poprawy stanu twojego zdrowia i samopoczucia.
Dieta jest, oprócz leczenia, najważniejszą formą terapii we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Dieta w tej chorobie powinna być łatwostrawna, a więc ograniczać spożycie tłuszczów oraz błonnika pokarmowego. Poniżej znajdziesz najważniejsze zalecenia dietetyczne we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, u których objawy chorobowe ustąpią bądź ulegną złagodzeniu, zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów i błonnika pokarmowego

Chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, u których objawy chorobowe ustąpią bądź ulegną złagodzeniu, zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów i błonnika pokarmowego

Delikatne produkty naturalne

Zalecenia żywieniowe zależne są od etapu choroby i jej przebiegu. W okresie ostrego przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego stosowane jest głównie leczenie żywieniowe drogą dojelitową. Po ustąpieniu ostrych objawów rozpoczyna się etap żywienia, w którym podaje się produkty naturalne: słaba herbata, napar z rumianku, mięty, słaby chudy rosół, marchewkę puree a następnie sucharki, bułkę pszenną, ryż, gotowane chude mięso oraz ziemniaki puree).

Dieta łatwostrawna - ograniczyć błonnik i tłuszcz

Chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, u których objawy chorobowe ustąpią bądź ulegną złagodzeniu, zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów i błonnika pokarmowego (ze względu na upośledzone trawienie i wchłanianie tłuszczów).

Ogólne zalecenia żywieniowe we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, czyli...

Najważniejsze zasady żywieniowe

...sprowadzają się do stosowania diety z ograniczeniem tłuszczów.

  • Dieta powinna być wysokokaloryczna, bogatobiałkowa, z niską zawartością błonnika.
  • Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, w małych objętościach.
  • Mleko należy podawać głównie w formie jogurtów, kefirów, chudych serów twarogowych, ponieważ w większości przypadków jest ono źle tolerowane przez chorych (powoduje biegunki, kurczenie i przelewanie w jelitach).

Czytaj też: Jaka dieta jest zdrowa dla serca?

  • Warzywa i owoce należy spożywać w postaci gotowanej i rozdrobnionej lub w postaci soków.
  • Zupy należy sporządzać na wywarach warzywnych bez ich późniejszego podprawiania zawiesiną z mąki i mleka.
  • Zmniejszona ilość tłuszczu w diecie ogranicza podaż witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego też zaleca się podawanie większej ilości warzyw bogatych w beta-karoten
  • Należy wybierać produkty świeże, niekonserwowane, bez sztucznych dodatków, ponieważ wiele substancji konserwujących czy barwiących może powodować wzmożenie się objawów.
  • Posiłki należy przygotowywać w formie gotowanej w wodzie lub na parze, poddawać procesowi przecierania, miksowania i rozdrabniania, piec w folii lub pergaminie, a dozwolony tłuszcz dodawać po przyrządzaniu potrawy.

Wykluczeniu z diety podlegają potrawy tłuste, ciężkostrawne, ostro przyprawione, wzdymające i długo zalegające w żołądku.

  • Nie należy spożywać również napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, a także przetworów owocowych z dodatkiem cukru lub miodu.

Polecamy: Jak odróżnić wrzodziejące zapalenie jelita grubego od choroby Crohna?

Dowiedz się więcej o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak powinna wyglądać dieta na cellulit?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 78
dodano: 08:13 2016-05-24 przez: ~gość (5.60.*.*)
Witam, serdecznie wszystkich chorujących na WZJ. Sam choruję od 8 lat i już sobie z tym nie radzę. Bardzo prosiłabym o pomoc Panią, która chorowała 15 lat mój e-mail peepero@o2.pl może pani sposób mi pomoże. Pozdrawiam serdecznie.
dodano: 07:43 2016-05-11 przez: ~gość (217.97.*.*)
Ja równiez bym byl wdzieczny za kontakt edzioedek@wp.pl
dodano: 07:42 2016-05-11 przez: ~gość (217.97.*.*)
Prosil bym o kontakt pania która chorowala 15 lat
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter