Drugie śniadanie – co dawać dziecku do szkoły?

Śniadanie do szkoły/fot. Fotolia
Proponowane przez nas produkty i pomysły na drugie śniadanie do szkoły dla dziecka są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Pamiętajmy, że posiłki spożywane przez dzieci powinny przede wszystkim dodawać energii. Oprócz tego muszą zawierać odpowiednią ilość białka, witamin czy kwasów tłuszczowych omega-3.
Śniadanie do szkoły/fot. Fotolia

Nie wychodź na czczo!

W codziennym żywieniu naszego dziecka powinniśmy poświęcić szczególną uwagę śniadaniu i drugiemu śniadaniu, które zazwyczaj zabiera do szkoły.

Nie powinniśmy pozwalać na to, by dziecko wyszło rano z domu na czczo, gdyż w godzinach porannych należy pobudzić organizm do działania prawidłowo zbilansowanym śniadaniem.

Dorośli powinni zadbać również o przygotowanie pożywnego i zdrowego posiłku dla dziecka do szkoły. Co najlepiej spakować do plecaka dla naszej pociechy?

Co spakować dziecku na drugie śniadanie?

Posiłki spożywane przez dzieci powinny przede wszystkim dodawać energii. Oprócz tego muszą zawierać odpowiednią ilość białka, witamin czy kwasów tłuszczowych omega-3.

Zazwyczaj rano nie mamy czasu na liczenie wartości odżywczych, ale kluczem do sukcesu wydaje się być różnorodność posiłków.

Dlatego nie przygotowujmy co dzień „zwykłych” kanapek z serem czy wędliną. Zamiast pieczywa pszennego, sięgajmy po chleb graham lub pełnoziarnisty z pestkami dyni czy słonecznika, który dostarczy energii na długi czas. Jako dodatki do kanapek możemy użyć pasty rybnej z wędzonej makreli, chudego twarożku czy jajka na twardo, które zapewnią odpowiednią porcje pełnowartościowego białka. Właściwą podaż kwasów tłuszczowych może zapewnić kilka orzechów wrzuconych do plecaka lub kanapka z wędzonym łososiem. Witaminy i składniki mineralne zapewnią plastry pomidora, rzodkiewki, sałaty.

Oprócz kanapki, czyli dodatki do śniadania

A co dać dziecku do szkoły oprócz (najczęściej przygotowywanych na drugie śniadanie) kanapek?

Dajmy dziecku wafle ryżowe pełnoziarniste, jogurt czy kefir owocowy z dodatkiem müsli oraz jako dodatek: owoce (również te suszone) i warzywa. Jeśli rano bardzo się spieszymy, to postarajmy się chociaż wrzucić do plecaka gruszkę czy banana, natomiast jeśli mamy więcej czasu, obierzmy marchewkę czy kalarepę i pokrójmy w słupki. Dobrym rozwiązaniem będzie również sałatka owocowa, np. z kiwi i mandarynek posypana wiórkami kokosowymi czy mielonymi migdałami.

Kanapka ze zdrowymi dodatkami, jabłko i niegazowana woda – dobry wybór na drugie śniadanie! (fot. Fotolia)

A co do picia?

Oczywiście stanowczo odradzamy słodzone i gazowane napoje. Co w takim razie dziecko może pić bez obaw?

Porcję warzyw i owoców możemy zastąpić sokiem owocowym lub warzywnym, najlepiej takim, który przygotujemy samodzielnie w domu (jeśli kupujemy go w sklepie, należy upewnić się, czy nie zawiera cukru dodanego). Oczywiście zamiast soków możemy dać dziecku do picia wodę z odpowiednim atestem, która również nie powinna być dosładzana. Najlepsza będzie woda niegazowana – należy unikać wód smakowych.

Zobacz też: Śniadanie do szkoły nie musi być nudne

Sklepik szkolny – Twój wróg!

Te wskazówki znacznie ułatwią przygotowywanie zdrowego posiłku dla dzieci, ale należy również pamiętać o licznych pokusach, które działają na nie m.in. w sklepikach szkolnych.

Dlatego zawsze sprawdzajmy, czy dziecko nie wróciło ze szkoły z niezjedzoną kanapką i zamiast tego kupiło batonika czy drożdżówkę.

Warto wtedy takie śniadanie przygotowywać wspólnie, najlepiej w weekend, kiedy mamy więcej czasu. Możemy wówczas zaobserwować, co nie odpowiada dziecku, a które produkty je chętnie. Zyskujemy wtedy większą szansę na pusty pojemnik po drugim śniadaniu.

Zobacz też: Dlaczego regularność posiłków jest taka ważna?