Europejski Dzień Śniadania - pamiętamy o śniadaniu!

Posiłek zjedzony zaraz po przebudzeniu? Śniadanie to dawka pozytywnej energii na cały dzień - zwłaszcza wtedy, gdy przed nami dzień wypełniony pracą lub nauką. Mózg zużywa około 25% dostarczanej organizmowi energii, więc w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego nie wolno pomijać śniadań!
/ 22.04.2013 10:33

Musli

Pyszne i zdrowe śniadanie to dawka pozytywnej energii na wiele najbliższych godzin spędzonych poza domem. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania,
w tym z przygotowywania zdrowej przekąski  dla swoich dzieci do szkoły.

Zobacz także: O której godzinie zjeść śniadanie?

Śniadanie - zdrowa kanapka i nie tylko

"Poranny posiłek zapewnia nam 25% energii, zaopatruje organizm w glukozę, która pobudza mózg do pracy i przyśpiesza proces myślenia – mówi Julita Dudicz, dietetyk – Jednocześnie zmniejsza problemy
z koncentracją i pamięcią, poprawia naszą odporność i samopoczucie. Nawyk jedzenia śniadań dobrze wpływa na nasze zdrowie oraz wygląd, zapobiega nadwadze oraz spowodowanych nią chorobom. Ponadto posiłek jedzony bez pośpiechu, wspólnie z rodziną, kształtuje określone zachowania żywieniowe, uczy zasad savoir - vivre i kształtuje kompetencje społeczne".

Europejski Dzień Śniadania – „Breakfast is Best” to wielostronna, europejska kampania edukacyjna z udziałem nauczycieli, dietetyków, oraz lekarzy. Celem kampanii jest zachęcenie obywateli krajów Unii Europejskiej do spożywania regularnych śniadań.

Pełnowartościowym śniadaniem będzie np. zdrowa kanapka. W jej składzie powinien znajdować się ser lub wędlina drobiowa oraz obowiązkowo warzywa (np. sałata, rukola, plasterki ogórka, rzodkiewki lub pomidora). Najlepiej przygotować ją na ciemnym, pełnoziarnistym pieczywie, które ma więcej witamin z grupy B oraz błonnika i posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną Śniadaniową. Jego dodatek jest niezbędny, aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w składnikach kanapki.

 - "O istotnej roli śniadań pragniemy przypomnieć szczególnie uczniom przygotowującym się do egzaminów gimnazjalnych  i matury" – wyjaśnia Małgorzata Sienkiewicz dyplomowany Technolog Żywności z Zakładów Tłuszczowych Bielmar Sp. z o.o., organizator ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa” – "Regularne spożywanie śniadań przed wyjściem do szkoły ma bowiem wpływ na kondycję intelektualną uczniów. Jest to niezwykle istotne dla osób, które mają przed sobą egzaminy, wiążące się ze wzmożonym wysiłkiem intelektualnym, porównywalnym do wysiłku maratończyka. W szczególności przed egzaminem nie powinno się wychodzić bez śniadania, właściwie przygotowanego to znaczy odpowiednio zbilansowanego w najważniejsze składniki".

Co na śniadanie powinien zjeść uczeń?

W diecie ucznia powinny znaleźć się ryby, bogate w kwasy omega-3, które poprawiają sprawność myślenia, rozumienia i zapamiętywania, a także produkty bogate w białko takie, jak jogurty, chuda wędlina, półtłuste sery. Nie można zapominać o owocach i warzywach, które wzmacniają koncentrację, a także o produktach pełnoziarnistych np. ciemne pieczywo, które dostarczą energii do nauki. Natomiast na stres i zmęczenie najlepsze są banany, suszone morele, czy orzechy. W dzień samego egzaminu należy zjeść pożywny pierwszy posiłek, a także wziąć ze sobą kanapkę na drugie śniadanie.

Pomysły na pełnowartościowe śniadania oraz więcej informacji dot. zdrowego odżywiania znajdziemy m.in. na stronie ogólnopolskiego programu edukacyjnego " Śniadaniowa Klasa" www.sniadaniowaklasa.pl oraz na Facebook: www.facebook.com/SniadaniowaKlasa. Program ten promuje prawidłowe zasady zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania (w tym drugiego śniadania), jako podstawowego posiłku w ciągu dnia.

Źródło: Materiały prasowe Planet PR, Projekt Śniadaniowa Klasa.

Zobacz także: Czego nie jeść na śniadanie?

Redakcja poleca

REKLAMA