Jak nie odwodnić się w czasie upałów?

Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu w czasie upałów, powinniśmy pić wodę małymi łykami w ciągu całego dnia (w sumie należy wypić minimum 1,5 litra płynów). Czym grozi odwodnienie i jak je rozpoznać?
/ 30.06.2014 09:16

odwodnienie

fot. Fotolia

Na pytania dotyczące nawadniania organizmu w czasie upałów odpowiada Marta Myślińska-Tomczuk, lekarz internista z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis w Krakowie.

Na co narażony jest nasz organizm w trakcie gorących letnich dni?

Dobra pogoda latem sprawia, że czujemy się dobrze i pewnie, czasem nawet zbyt pewnie. Bagatelizujemy istniejące zagrożenia, długo przebywając na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Tymczasem gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza, nasz organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie i przegrzanie. Mogą one spowodować porażenie cieplne lub udar słoneczny, a w konsekwencji znacznie pogorszyć stan zdrowia lub nawet doprowadzić do śmierci. Niestety lista zagrożeń jest o wiele dłuższa.

Szczególnie powinny uważać na siebie osoby w podeszłym wieku i dzieci. Ofiarą upałów może stać się jednak każdy z nas, jeśli nie zadba odpowiednio o swoje bezpieczeństwo. Nie zapominajmy też o zwierzętach, którymi się opiekujemy.

Odwodnienie to dość częsty problem w upalne dni. Z czego wynika?

Woda stanowi 2/3 organizmu człowieka. Jeżeli jej zawartość ulegnie obniżeniu zaledwie o 2%, mówimy o odwodnieniu. Pierwszym jego symptomem są intensywne bóle głowy. Jeśli nie uzupełnimy  wówczas braku płynów, mogą pojawić się kolejne dolegliwości w postaci zmęczenia, problemów ze snem, przesuszenia skóry, zaburzeń pamięci i pracy serca.

W przypadku kiedy ubytek wody wynosi ok. 10-15% masy ciała, pojawiają się takie objawy jak: drgawki, zaburzenia świadomości, obrzęk języka, majaczenie a nawet utrata przytomności. Natomiast gdy ubytek ten przekroczy 15% masy ciała, może dojść do zgonu.

Zobacz też: Ile wody powinniśmy pić latem? [video]

Jak rozpoznać, że brakuje nam wody?

Sygnałem ostrzegawczym świadczącym o odwodnieniu jest uczucie pragnienia, które w nieustannym pośpiechu i stresie często ignorujemy. Zamiast na bieżąco nawadniać organizm, pijąc wodę małymi łyczkami w ciągu całego dnia, jednorazowo pijemy duże jej ilości, co tak naprawdę nie przynosi pozytywnych efektów, ponieważ większość jest szybko wydalana z organizmu.

Systematyczne uzupełnianie zapasów wody jest niezwykle ważne dla zdrowia, ponieważ transportuje ona tlen i składniki odżywcze, uczestniczy w procesie trawienia oraz usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Tyle potrzeba, aby uzupełnić jej średni dzienny ubytek. Dlatego pamiętajmy o piciu wody powoli, po trochu przez cały dzień, jeszcze zanim poczujemy pragnienie.

Zobacz też: Jak zdrowo odżywiać się na wakacjach? [video]

Źródło: materiały prasowe Scanmed/mn

Redakcja poleca

REKLAMA