Jak sobie radzić z problemem nadmiaru lub niedoboru masy ciała u dziecka?

dziecko, chłopiec, otyłość, nadwaga, fast food, hamburger, jedzenie/ fot. Fotolia
Jeśli nasze dziecko cierpi na nadwagę albo wygląda anemicznie, oznacza to, że jak najszybciej należy zmienić sposób jego żywienia. Zazwyczaj z diety trzeba wykluczyć lub ograniczyć nadmiar słodyczy i innych mało wartościowych produktów albo zadbać o urozmaicenie posiłków.
/ 24.01.2013 15:15
dziecko, chłopiec, otyłość, nadwaga, fast food, hamburger, jedzenie/ fot. Fotolia

Nadwaga u małego dziecka

Jeśli lekarz potwierdza, że u naszej pociechy występuje nadmiar masy ciała, a dieta dziecka nie budzi zastrzeżeń, pierwszym krokiem w działaniu powinno być zwiększenie aktywności fizycznej. W walce z nadwagą nieocenione mogą okazać się spacery, marsze oraz aktywne zabawy.  Ważne jest też ograniczenie spędzania czasu przed telewizorem i ekranem komputera- siedzący tryb życia sprzyja nadwadze i otyłości.

Najczęściej u dzieci z nadwagą obserwuje się błędy żywieniowe związane głównie z nadmiarem pożywienia. W tym wypadku zaleca się zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców w menu dziecka. Spożywanie naturalnych jogurtów zamiast owocowych oraz ograniczenie spożycia chleba, ziemniaków, masła i innych tłuszczów to pierwszy krok na drodze do zdrowej sylwetki. Należy także wyeliminować z jadłospisu wędliny, smażone potrawy, chipsy, słodkie napoje, batony i słodycze.

Już od najwcześniejszego okresu życia swojej pociechy rodzice powinni nauczyć się prawidłowo odbierać sygnały wysyłane przez dziecko o jego sytości lub głodzie. Nie zawsze płacz oznacza, że dziecko jest głodne. Może ono w ten sposób sygnalizować inne potrzeby. Takich informacji nie należy lekceważyć. Dlatego obserwujmy nasze dziecko i nie zaburzajmy jego naturalnego mechanizmu samokontroli jedzenia.

Jak pomóc dziecku z niedoborem masy ciała?

U dzieci z niedoborami masy ciała powinna być bezwzględnie zdiagnozowana ich przyczyna przez lekarza pediatrę. U dzieci, u których występują trudności w rozszerzaniu diety należy zadbać o urozmaicenie posiłków. Pierwszym krokiem na drodze do właściwego sposobu żywienia dziecka jest przygotowanie małych porcji pożywienia.

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest  karmienie na siłę. Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać dziecka do jedzenia i okazywać niezadowolenia, kiedy odmawia spożywania posiłków. Zamiast niepotrzebnie się denerwować, uaktywnij dziecko poprzez zabawę i spacery na świeżym powietrzu. Aktywne dzieci są zadowolone, mają więcej energii, dobrze się rozwijają, a ich żywienie jest codzienną przyjemnością.

Kolejnym grzechem rodziców jest traktowanie pokarmu w kategoriach nagrody czy kary. Chwalenie dziecka za zjedzenie całej porcji danej potrawy lub ganienie, gdy talerz nie jest pusty, może zaburzać mechanizm samokontroli łaknienia.

Źródło: Materiał przygotowano na podstawie "Poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Warto wiedzieć: Jak przygotować smaczne i zdrowe przekąski dla dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA