Jak stosować zioła w kuchni?

Dzięki ziołom potrawy stają się bardziej atrakcyjne
Aromatyczne, zdrowe i smaczne – zioła. Jedna z najlepszych przypraw do dań. Czy wiesz, jak je stosować w kuchni?
/ 15.12.2010 09:18
Dzięki ziołom potrawy stają się bardziej atrakcyjne

Zioła, oprócz działania leczniczego, posiadają także wiele innych walorów. Jednym z nich jest to, że wzmacniają smak i zapach potrawy. W kuchni znajdują zastosowanie zarówno zioła świeże, jak i suszone. Asortyment gotowych przypraw ziołowych na rynku jest bardzo duży.

Świeże zioła możesz wyhodować sama. Są one zdrowsze od tych gotowych, ponieważ nie zawierają żadnych dodatkowych, szkodliwych czy niepożądanych substancji, których jest mnóstwo w gotowych mieszankach ziół.

Sprawdź: Po co nam węglowodany?

Zielony sposób na zdrowie

Intensywny zapach potraw, który zawdzięcza się dodatkowi ziół, powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co zaś przekłada się na zintensyfikowanie wydzielania enzymów trawiennych. Ponadto niektóre zioła, dzięki zawartości olejków eterycznych, łagodzą niektóre dolegliwości, jak wzdęcia czy problemy żołądkowe. A zatem zioła mogą korzystnie wpłynąć na trawienie i poprawę przemiany materii.

Zastosowanie w kuchni

Bazylia jest jednym z ziół charakterystycznych dla kuchni włoskiej. Znajdzie więc zastosowanie w potrawach warzywnych, mięsnych, zupach, daniach włoskich.
Do potraw śródziemnomorskich można także dodać tymianku i rozmarynu. Idealnym połączeniem smaków będzie oregano wraz z pomidorami, pizzą, potrawami z ziemniaków i tymi z dodatkiem żółtego sera.

Szałwia jest przyprawą charakterystyczną dla potraw mięsnych – baraniny, drobiu, dziczyzny czy cielęciny.

Polecamy: Podaruj zdrowiu oliwę

Szerokie zastosowanie w kuchni znajduje również szczypiorek, który jest idealnym dodatkiem do past rybnych i z jaj, twarogu, warzywnych potraw. Powszechnie używaną przyprawą w Polsce jest koperek, który może podkreślać smak dań z ziemniaków, ryb, warzyw i marynat, a także stanowić element dekoracyjny, podobnie jak natka pietruszki.

Kiedy dodawać zioła? 

To właśnie podczas gotowania z ziół uwalniane są zawarte w nich substancje mineralne. Wysoka temperatura działa również destrukcyjnie na olejki eteryczne, którym zawdzięcza się ziołowy smak i aromat. Najlepiej jest więc przyprawiać potrawy ziołami pod koniec ich gotowania. W niektórych przypadkach, gdy bardzo zależy nam na ziołowym aromacie, można przyprawić danie dodatkowo na kilka minut przed samym jego podaniem.

Ziołowe barwy

Dodatek ziół do potraw sprawia także, że stają się one atrakcyjniejsze dla nas. Intensywna ich zieleń nadaje daniom świeżości i cieszy wzrok konsumenta. Dodatek ziół może więc okazać się korzystny dla osób, które cierpią na brak apetytu.

Redakcja poleca

REKLAMA