Naturalne substancje regulujące stężenie cholesterolu we krwi

Skropiony cytryną, doprawiony solą i pieprzem i zawinięty w folię łosoś gotowy jest do pieczenia.
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rybim i lecytyna to substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Produkty bogate w te związki powinny znaleźć się w jadłospisie osób odżywiających się smacznie i zdrowo.
/ 15.06.2011 11:42
Skropiony cytryną, doprawiony solą i pieprzem i zawinięty w folię łosoś gotowy jest do pieczenia.

Olej rybi - kwasy omega-3

Oprócz obniżania zawartości "złego" cholesterolu we krwi i zwiększania poziomu "dobrego" cholesterolu, tłuszcz rybi neutralizuje także triglicerydy. W ten sposób chroni przed miażdżycą, chorobą wieńcową, niedokrwieniem serca i zawałem.

Tłuszcz pochodzący z ryb powinien zastępować tłuszcze zwierzęce. W porównaniu z tłuszczami roślinnymi, powinien stanowić ponad połowę zapotrzebowania organizmu na tłuszcze.

Polecamy też: Sprawdź zalety tłuszczów roślinnych i rybich

Olej rybi zawiera substancje, zwane kwasami n-3. Najwięcej tych związków znajduje się w kwasach tłuszczowych DHA i EPA. Innym ważnym źródłem kwasów n-3 jest kwas linolenowy, zawarty w oleju lnianym. Kwasy omega-3 pomagają syntezować prostaglandyny – chemiczne mediatory, niezbędne do wielu procesów w organizmie. Zwiększenie ilości kwasów n-3 w diecie wpływa na zwiększenie intensywności syntezy prostaglandyn, co wywiera korzystny wpływ na organizm:

  • zmniejsza tempo tworzenia triglicerydów;
  • redukuje ryzyko zwiększania krzepliwości krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów, a w konsekwencji – zatorów i zawałów serca;
  • przyspiesza naprawę szkód w organizmie np. gojenie się ran;
  • zmniejsza ciśnienie krwi, czynnika zwiększającego ryzyko udarów mózgu i zawałów serca;
  • wspomaga układ odpornościowy.

Pamiętaj o lecytynie

Lecytyna est naturalną substancją – fosfolipidem, znajdującym się między innymi w błonach komórkowych i lipoproteinach. Głównym zadaniem lecytyny w przewodzie pokarmowym jest emulgowanie tłuszczów dostarczanych z pożywieniem. Oznacza to, że stabilizuje je, zapobiega tworzeniu się grudek tłuszczu i powstawaniu kamieni żółciowych

Polecamy też: U kogo zazwyczaj diagnozuje się kamicę żółciową?

Żółtko jaja zawiera największą ilość lecytyny, nie jest jednak polecane ze względu na obecność w nim cholesterolu. Innym, lepszym źródłem lecytyny w żywności są tłuszcze roślinne, w szczególności produkty sojowe. Oprócz tego, lecytyna jest częstym dodatkiem do żywności i preparatów farmaceutycznych.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA