Pietruszka czy cząber?

Koperek
Czym różni się cząber od pietruszki? Do jakich potraw najlepsze są te aromatyczne przyprawy? Czy wiesz, jak je stosować w gotowaniu, by nie straciły witamin i soli mineralnych?
/ 15.12.2010 10:49
Koperek

Magia pietruszki

Pietruszka (Petrolesinum Crispim) jest rośliną dwuletnią i pochodzi ze wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego. Obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. Wyróżnia się jej dwie odmiany - o liściach gładkich i pomarszczonych. Pietruszka o gładkich liściach jest bardziej aromatyczna, niż ta kędzierzawa. Bardzo często obie odmiany stosowane są w celach dekoracyjnych.

Polecamy: Dobroczynne działanie błonnika

Źródło witamin

Natka pietruszki jest dobrym źródłem witaminy A, C, folianów. Zawiera również żelazo niehemowe. Z uwagi na te odżywcze dobra i ryzyko strat związanych z działaniem wysokiej temperatury, nie powinno się gotować pietruszki. Najlepiej posypać przygotowane danie wcześniej rozdrobnionymi liśćmi pietruszki.

Sprawdź: Czy można w domu uprawiać zioła?

Natka pietruszki jest bardzo uniwersalną przyprawą, bowiem pasuje do niemalże wszystkich słonych potraw. Oprócz liści zastosowanie w kuchni znajduje także korzeń tej rośliny. Często dodajemy go do zup, a w formie rozdrobnionej do duszonych potraw czy popularnej sałatki jarzynowej.

Szczególnie często stosowana jest w kuchni niemieckiej – mrożona lub świeża.

Co to jest cząber ?

Roślina ta zwana jest także "pieprzykiem". Tak jak pietruszka pochodzi ze wschodniego obszaru Morza Śródziemnego. Jako przyprawa wykorzystywany był już w Starożytnym Rzymie, zaś do Europy dotarł w IX wieku.

Jak go stosować?

Szczególnie suszony cząber znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Zarówno taki, jak i świeży, idealnie współgra z warzywami strączkowymi.

Cząber może zmniejszać właściwości wzdymające warzyw strączkowych.

Cząber jest świetną przyprawą do dań mięsnych. Doskonale komponuje się z wieprzowiną, cielęciną oraz kaczką. Przyprawia się nim również zupy jarzynowe, kapuśniaki, a także farsze mięsne. Niewielką ilość cząbru można dodać do mizerii i sosów sałatkowych. Cząber można łączyć z innymi przyprawami, jak tymianek i majeranek. Ponadto jest składnikiem przyprawy ziół prowansalskich.

Przepisy

Sałatka z fasoli szparagowej

Przykładem połączenia cząbru z warzywami strączkowymi jest sałatka z fasoli szparagowej z cząbrem. Składniki to:
½ kg fasoli szparagowej,
1-2 łyżki cząbru,
1 cebula średniej wielkości,
½ cytryny,
oliwa z oliwek,
sól i pieprz.
Pokrojoną fasolkę gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania dodajemy przyprawę cząber. Następnie kroimy cebulę w kostkę i dodajemy do przestudzonej fasolki. Całość polewamy sokiem z cytryny, dodajemy oliwę, przyprawiamy solą i pieprzem. Po wymieszaniu sałatka jest gotowa do spożycia.

Ziołowe kule

Wspaniałą przystawką mogą być ziołowe kule, które przygotować można z:
200g białego sera,
Pęczku natki pietruszki (mogą być także inne zioła: szczypiorek, koperek),
Dodatku soli i pieprzu. 

Przygotowanie przystawki należy zacząć od rozdrobnienia ziół i połączenia ich z białym serem. Po dokładnym wymieszaniu, z masy należy formować kule i panierować
w świeżych ziołach. Tak przygotowane kule można podawać z pieczywem świeżym, bądź grzankami.

Redakcja poleca

REKLAMA