Po co nam jod?

Niestety gotowanie powoduje utratę jodu nawet o 60% /fot. sxc.hu
Jod to jeden z pierwiastków bardzo potrzebnych naszemu organizmowi. Jego niedostateczna ilość w diecie wywołuje schorzenia tarczycy. Dlaczego występują niedobory jodu i jak dostarczyć jego odpowiednią ilość organizmowi?
/ 24.11.2010 10:59
Niestety gotowanie powoduje utratę jodu nawet o 60% /fot. sxc.hu

Obecność jodu w tarczycy odkrył Baumann w roku 1896, stwierdził on także, że gdy jest go za mało, tarczyca dotknięta jest wolem.

Sposoby dostarczania jodu organizmowi

Jod dostarczany jest organizmowi głównie z pożywieniem, może być także wchłaniany przez skórę i pęcherzyki płucne z powietrza. Część jodu zostaje wydalona z moczem, resztę natomiast wychwytują komórki tarczycy.

Niestety, około 10 milionów osób w Polsce mieszka na obszarach o niedostatecznej ilości jodu w środowisku. Szczególnie narażeni są mieszkańcy Sudet i Karpat oraz centralnej i południowo – wschodniej części Polski.

Co utrudnia wchłanianie jodu?

Wykorzystanie jodu z diety i wydzielanie hormonów tarczycy utrudniają także tzw. substancje wolotwórcze występujące w pożywieniu, należą do nich: siarkocyjany, glikozydy cyjanowe, hemaglutyniny i polifenole. Siarkocyjany występują w większych ilościach w roślinach krzyżowych: kapusta, brokuły, kalafior; Polifenole w owocach, kapuście czerwonej i orzeszkach ziemnych.
Hemaglutyniny występują natomiast w nasionach roślin strączkowych.

Także obróbka termiczna powoduje ubytek jodu - smażenie i pieczenie powoduje utratę około 20% jodu, a gotowanie około 60%!!!

Czytaj też: Nawodnij swoje ciało

Gdzie szukać jodu?

Najlepszym źródłem jodu jest morskie powietrze, lecz znajduje się on również w wielu pokarmach. Pierwiastka tego dostarczają głównie ryby morskie i owoce morza, szpinak, szczypiorek, jaja. Wśród owoców dobrym źródłem mogą być jabłka i gruszki.
Aby zapobiec niedoborom szeroko stosowane w Polsce jest także jodowanie soli kuchennej.

Czytaj też: Dieta seniora - dwanaście istotnych zasad

Redakcja poleca

REKLAMA