Przekąski w diecie – co trzeba wiedzieć?

Jeśli taniec traktujemy jako ćwiczenia na piękną sylwetkę, oprócz regularnych treningów niezbędna jest odpowiednia dieta
Postanowiliśmy wreszcie przejść na dietę. Co robić, gdy uczucie głodu nasila się, a my mamy coraz większą ochotę coś przekąsić? Czy możemy pozwolić sobie na przekąski? A jeśli tak, to na jakie? Czy owoce to dobry pomysł na zaspokojenie pierwszego głodu? Wątpliwości rozwiewa Anika Ragiel.
/ 30.06.2011 10:45
Jeśli taniec traktujemy jako ćwiczenia na piękną sylwetkę, oprócz regularnych treningów niezbędna jest odpowiednia dieta

Przekąski pod kontrolą

Większość osób stosuje przekąski pomiędzy posiłkami. Mogą to być zarówno słodkie napoje, soki, jak i słodycze, a nawet owoce, desery i zwykłe posiłki. Oprócz osób dorosłych, najczęściej na niezdrowe przekąski narażone są dzieci i młodzież. Ostrożne stosowanie ich u osób ze skłonnością do nadwagi i otyłości, ma zasadnicze znaczenie zarówno w prewencji, jak i leczeniu tych chorób.

 Zobacz też: Jaki jest skład naszych ulubionych przekąsek?

,,Złe” przekąski

Wiele osób kojarzy przekąski z ubogą w wartości odżywcze żywnością. Jest to prawda, jeżeli do przekąsek zaliczy się: wysokosłodzone napoje, słodkie batoniki, cukierki, bułki, chipsy, paluszki, wyroby cukiernicze i inne.

,,Dobre” przekąski pomocne w diecie

Oprócz wyżej wymienionych, szkodliwych i niezdrowych produktów, dostępne są inne, którymi można je śmiało zastąpić. Jeśli organizm wymaga dostarczenia kalorii pomiędzy głównymi posiłkami, nie należy się od tego wzbraniać. Uczucie silnego głodu w trakcie kuracji odchudzającej jest nie tylko uciążliwe i niekomfortowe, ale wysyła do organizmu sprzeczne informacje i mobilizuje go do odkładania zapasów energii. Takim sposobem, osoba odchudzająca się mija się z celem i zaburza naturalny proces metabolizmu.

Należy dopasować indywidualnie rodzaj przekąski w zależności od intensywności odczuwania głodu.

Słaby i silny głód

 Ze słabym głodem można dotrwać do kolejnego głównego posiłku. Jeśli głód jest silny i bardzo silny, można zjeść małą sałatkę z warzyw (np. sałata z rzodkiewką, sałatka z selera, pomidor z cebulką), bądź samo warzywo (np. surowe plasterki marchwi, selera, czy ogórka).

Zobacz też: Jakie przekąski są dobre dla dzieci?

Uwaga z owocami

Pomiędzy posiłkami nie należy spożywać owoców. Ich wysoki indeks glikemiczny, pomimo dużej zawartości błonnika, wpływa niekorzystnie na metabolizm. Cukry w nich zawarte wchłaniają się w przewodzie pokarmowym do krwi i dają odczucie sytości na krótki czas, lecz zdecydowanie dłuższy niż w przypadku słodyczy. Trzustka, pobudzona przez wysoki poziom glukozy we krwi, wytwarza w tym czasie dużą ilość insuliny – hormonu, który obniża cukier we krwi.

Nawet sporadyczne spożywanie owoców pomiędzy posiłkami nie jest polecane w kuracjach odchudzających, aczkolwiek jest lepszą alternatywą dla słodyczy, gdy chęć na nie jest bardzo silna, a nie ma w pobliżu żadnej innej przekąski.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA