Skąd się biorą wrzody trawienne

Skąd się biorą wrzody trawienne
Wiosna często oznacza cięższy okres dla osób z wrażliwym układem pokarmowym. Jeżeli cierpimy na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zapewne częściej o tej porze roku doskwierają nam bóle brzucha i problemy trawienne. Stosowanie odpowiedniej diety może złagodzić te objawy. Właśnie teraz warto więc zwrócić większą uwagę na codzienny jadłospis.
/ 04.10.2016 14:35
Skąd się biorą wrzody trawienne

Co to są wrzody i skąd się biorą?

Wrzód trawienny to miejscowe uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, sięgające aż warstwy mięśniowej organu. Choroba wrzodowa jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się nawrotami. Jej objawami są bóle w górnej części brzucha, występujące po 1-3 godzinach po jedzeniu, często również w nocy i nad ranem, oraz uczucie pełności w nadbrzuszu po spożyciu pokarmów.

Przeczytaj: Jaka dieta jest najlepsza w chorobach zapalnych trzustki?

Od 1983 roku, dzięki odkryciu australijskich naukowców, wiemy już, że główną przyczyną powstawania wrzodów jest bakteria Helicobacter pyroli, powodująca zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiedni styl życia i odżywiania mają wpływ na rozwój zakażenia tą bakterią, jak również na nasilenie objawów choroby. Wykazano, że dieta uboga w warzywa i owoce, bogata w sól, jak również nieregularne spożywanie posiłków, palenie papierosów i długotrwały stres, zwiększają ryzyko rozwoju bakterii H.pyroli, a tym samym powstawania choroby wrzodowej.

Lekarstwo na chorobę wrzodową

Wrzody leczy się przede wszystkim farmakologicznie, podając antybiotyki i leki obniżające poziom kwasu w żołądku, oraz dietą. W przeszłości, kiedy nie znano główniej przyczyny choroby, wprowadzano rygorystyczne ograniczenia dietetyczne. Obecnie głównym zaleceniem żywieniowym jest dieta lekkostrawna.

Zobacz też: Otyłość i choroby

Redakcja poleca

REKLAMA