Skwalen i alkiloglicerole kontra nowotwory

Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock
Zalety kwasów omega-3 zna prawie każdy. Jednak jest to tylko mała grupa tłuszczów, które wpływają na nasze zdrowie. Zobacz, jakie lipidy wspomagają walkę z nowotworami?
/ 01.02.2011 15:11
Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock

Choroby nowotworowe stanowią drugą w kolejności przyczynę zgonów na świecie. Na rozwój chorób nowotworowych szczególnie narażone są kobiety w wieku 45 - 59 lat oraz mężczyźni w wieku 60 - 74 lat. Najwięcej chorych w Polsce umiera z powodu: raka płuc, raka jelita grubego, raka żołądka, raka sutka i raka szyjki macicy.

Liczne badania naukowe dowodzą, że odpowiednio skomponowana dieta znacznie obniża ryzyko powstawania chorób. Dobierając odpowiednio produkty spożywcze możemy przedłużyć sobie życie.
Jednymi z podstawowych składników odżywczych niezbędnych w diecie są lipidy. Najważniejsze są te, które biorą udział w szlakach metabolicznych i stanowią podstawę struktur komórkowych. 

Przeczytaj: Kwasy omega-3 w służbie Twoim tętnicom

Tłuszcze, pełniące w naszym organizmie niezwykle ważną rolę to:

- skwalen
- alkiloglicerole
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6)
- jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-9)
- astaksantyna
- koenzym Q-10
- likopen
- luteina

Lipidy te zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, poprzez uruchamianie mechanizmów obronnych i zmniejszanie stanu zapalnego.

Zobacz też: EPA i DHA na walkę z miażdżycą

Olej z rekina

Oleje rybie są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, alkilogliceroli i skwalenu.
Rolą kwasów omega-3 jest przede wszystkim ochrona przed miażdżycą. Alkiloglicerole i skwalen pełnią rolę modulatorów układu immunologicznego w walce z infekcjami i chorobami nowotworowymi.
Alkiloglicerole stymulują wzrost liczby erytrocytów, trombocytów i granulocytów. Równocześnie zwiększają aktywność makrofagów. Ponadto działają niszcząco na komórki nowotworowe i hamują ich podziały, blokując enzym kinazę proteinową C.
Skwalen natomiast wykazuje ochronne działanie na komórki szpiku kostnego.
Z punktu widzenia walki z nowotworami szczególnie cenny jest olej z rekina, który zawiera duże ilości alkilogliceroli i skwalenu, a umiarkowane ilości kwasów omega-3.

Przeprowadzone badania dowiodły, iż stosowanie oleju z wątroby rekina w dawce 5,1 g na dobę stymuluje układ immunologiczny. Dlatego olej ten może być stosowany we wspomaganiu leczenia infekcji wirusowych i bakteryjnych a także w nowotworach.

Napisano na podstawie "Dieta śródziemnomorska i oleje rybie ratują życie w walce z chorobami nowotworowymi" Marinex International

Redakcja poleca

REKLAMA