Sok pomidorowy na lepszy sen, skurcze i wsparcie serca. Dlaczego sok pomidorowy jest zdrowy?

sok pomidorowy właściwości fot. Adobe Stock, Syda Productions
Sok pomidorowy ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zawiera likopen, który zapobiega nowotworom i potas, który stabilizuje ciśnienie krwi. Picie soku pomidorowego wspiera sen. Sok pomidorowy ma mało kalorii, zaledwie 18 kcal w 100 ml. Poznaj największe zalety soku z pomidorów.
/ 11.08.2022 16:00
sok pomidorowy właściwości fot. Adobe Stock, Syda Productions

Sok pomidorowy jest bardzo zdrowy, przede wszystkim dlatego, że ma sporo likopenu i prozdrowotnego potasu. Pij sok pomidorowy często, a będziesz wspierać zdrowie serca, poprawisz swój sen i zmniejszysz ryzyko zawału.

Spis treści

  1. Historia soku pomidorowego
  2. Zalety zdrowotne soku pomidorowego
  3. Wartości odżywcze soku pomidorowego
  4. Jaki sok pomidorowy wybrać, by był najzdrowszy?
  5. Właściwości zdrowotne soku pomidorowego
  6. Sok pomidorowy w domowej apteczce

Historia soku pomidorowego

Sok pomidorowy został po raz pierwszy wyprodukowany w 1917 roku przez Louis Perrin na francuskiej Lick Springs w południowej Indianie, gdy zabrakło soku pomarańczowego i potrzebny był jego szybki „następca”. Połączenie wyciskanych pomidorów i cukru natychmiast stało się kulinarnym sukcesem. Od tego czasu, oprócz zwykłego soku pomidorowego, sławę zyskały też jego mieszanki z warzywami, ziołami i przyprawami.

Zalety soku pomidorowego

Picie soku pomidorowego daje dużo korzyści dla zdrowia. Picie jednej szklanki soku pomidorowego dziennie, zapobiega chorobom cywilizacyjnym.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że wypicie dwóch szklanek soku pomidorowego dziennie może zapobiec osteoporozie. Kluczowym składnikiem, który na to wpływa, jest likopen – przeciwutleniacz zmniejszający ryzyko raka prostaty u mężczyzn oraz chroniący układ krwionośny.

Właściwości pomidorów to też zawartość witaminy A, C i K, które pomagają zapobiegać krwotokom, a także kwas nikotynowy, który obniża poziom cholesterolu.

Wartości odżywcze soku pomidorowego

Wartość odżywcza soku pomidorowego w 100 g:

  • Energia: 14 kcal
  • Tłuszcz: 0,2 g
  • Białko: 0,8 g
  • Węglowodany: 2,7 g
  • Sól 0,5 g
  • Błonnik 1,1 g

Dodatkowo 100 g soku pomidorowego dostarcza:

  • 9% zalecanej dziennej dawki witaminy A,
  • 30% zalecanej ilości witaminy C,
  • 1% zalecanej ilości wapnia,
  • 2% zalecanej ilości żelaza.

Pomidoryfot. Pomidory mają te właściwości, co sok pomidorowy/ Adobe Stock,Pixel-Shot

Jaki sok pomidorowy kupić, by był najzdrowszy?

Dobry sok pomidorowy:

  • ma niewiele soli w składzie;
  • nie zawiera zbędnych dodatków: konserwantów i barwników;
  • jest bez cukru i syropów cukrowych.

Przy zakupie soku pomidorowego zawsze trzeba czytać etykietę, aby sprawdzić, ile dany sok ma soli. Sprawdzaj, czy nie dodano do niego chemii ani cukru w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.

Produkty z przetworzonych pomidorów zawierają zwykle duże ilości sodu. Sód jest szkodliwym składnikiem soli. Na przykład sos pomidorowy to dodatkowe 150 mg sodu w każdej łyżce. Szklanka soku pomidorowego dostarczy około 260 mg sodu.

Jeśli jednak dobrze poszukasz na półkach sklepowych, znajdziesz soki o zawartości sodu o połowę mniejszej lub nawet soki pomidorowe bez soli. Są to soki świeżo wyciskane, o krótkim terminie przydatności do spożycia. Możesz też zrobić domowy sok pomidorowy.

Dlaczego tak ważne jest wybranie soku pomidorowego z niewielką zawartością soku? Wysokie stężenie sodu w soku niweczy dobroczynne działanie potasu, którego jest w nim mnóstwo. To potas odpowiada za właściwości ograniczające objawy kaca i wsparcie serca.

Właściwości zdrowotne soku pomidorowego

Likopen z soku pomidrowego - właściwości

Po pierwsze, sok pomidorowy jest dobrym źródłem likopenu, który pomaga zapobiegać rakowi. Ponadto stymuluje krążenie krwi i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Likopen jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc, dodając do soku pomidorowego kilka kropli oleju, poprawiasz jego wchłanianie w organizmie.

Sok pomidorowy jest przeciwkrzepliwy

Po drugie, sok pomidorowy może zapobiegać chorobom serca poprzez hamowanie krzepnięcia płytek krwi – tak donosi badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association (2004; 292:805-6).

Płytki krwi to małe komórki, które krążą w krwi. Kiedy człowiek krwawi, płytki krwi migrują do miejsca krwawienia i zlepiają się ze sobą, aby zatrzymać krwawienie. Płytki krwi grupują się także w naczyniach krwionośnych. Agregacja płytek krwi w tętnicach powoduje skomplikowany proces, który może prowadzić do rozwoju miażdżycy tętnic. Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association potwierdza, że ludzie, którzy jedzą produkty z pomidorów, mają niższe ryzyko wystąpienia ataku serca.

Potas z soku pomidorowego dla serca i na nadciśnienie

Po trzecie, surowy sok pomidorowy zawiera potas – składnik niezbędny do funkcjonowania organizmu. Jeśli miewasz obrzęki, nadciśnienie lub odczuwasz nieregularne bicie serca – to mogą być symptomy niedoboru potasu.

Sok pomidorowy na skurcze

O braku potasu w organizmie mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg, występujące podczas wysiłku i w czasie upał. W ten sposób organizm sygnalizuje, że wraz z potem uciekło z niego zbyt dużo potasu i trzeba go uzupełnić. O niedoborze może także świadczyć podenerwowanie lub zmęczenie.

Dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie. W szklance soku znajduje się 500 mg potasu.

Sok pomidorowy a witamina C

Sok pomidorowy jest bogaty w witaminę C, która jest znana ze swoich właściwości wspomagających odporność i zapobiegających chorobom serca. To też witamina młodości i urody, która poprawia formowanie się kolagenu w skórze.

Sok pomidorowy na poprawę widzenia

Picie soku pomidorowego zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej. To ważne dla osób po 50 roku życia, picie soku pomidorowego wydłuża życie z sokolim wzrokiem.

Sok pomidorowy w domowej apteczce

Sok pomidorowy możesz wykorzystać nie tylko w kuchni do przygotowania zup, sosów, koktajli. Pomoże on również na wiele codziennych dolegliwości.

Sok pomidorowy na poprawę trawienia i apetyt

​Szklankę soku pomidorowego zmieszaj z ½ szklanki soku ze szpinaku. Taka mieszanka uaktywni wątrobę i poprawi perystaltykę jelit.

Sok pomidorowy na zmniejszenie kaca

Z​rób koktajl z soku pomidorowego (100 ml), soku z ogórka (100 ml), garści szpinaku i oliwy z oliwek (1 łyżka stołowa). Wypij po zabawie, przed snem.

Sok pomidorowy na sen

Sok pomidorowy możesz pić bezpiecznie przed snem. Nie ma wielu kalorii, nie podbija cukru, a potas koi nerwy i uspokaja. Mimo że picie dużej ilości soku pomidorowego jest bezpieczne, to jednak powinny go unikać osoby bez pęcherzyka żółciowego i z chorą trzustką. Wszystkie osoby, które mają przeciwwskazania do jedzenia pomidorów, też nie skorzystają na piciu soku pomidorowego.

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 18.01.2013.

Czytaj także:
Sok z buraka - ważne powody, by pić go codziennie!
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!
Dieta sokowa ma odchudzać i oczyszczać z toksyn? Sprawdź, jak jest naprawdę!

Redakcja poleca

REKLAMA