Tyramina i jej działanie

Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy
Tyramina to amina, znajdująca się w niektórych produktach spożywczych. U osób uczulonych na tyraminę zjedzenie produktów, w których jest zawarta może wywoływać migrenę.
/ 30.07.2009 11:17
Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy

Spożycie takich produktów jak sery żółte i pleśniowe, czerwone mięso i wina, czekolada, słodziki, sos sojowy, owoce cytrusowe, mocna kawa i herbata czy marynowane ryby może spowodować u niektórych dolegliwości migrenowe, związane z zawartą w powyższych produktach - tyraminą.

Uciążliwy ból głowy

Jak tyramina wpływa na ból głowy? Podwyższenie stężenia tyraminy we krwi powoduje wzrost ciśnienia. W efekcie naczynia krwionośne najpierw gwałtownie się kurczą, a potem rozszerzają. A gwałtowne podniesienie poziomu ciśnienia tętniczego powoduje ból migrenowy. Tyramina kumuluje się u osób o zaburzonym funkcjonowaniu enzymu, który ją rozkłada. Enzym ten nazywany jest monoaminooksydazą (MAO). Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy. U niektórych osób dochodzi do tego kołatanie serca. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może doprowadzić do zapaści a nawet śpiączki.

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać produktów bogatych w tyraminę, ponieważ działa ona kurcząco na mięśnie macicy.

Oprócz podniesienia ciśnienia tętniczego, tyramina może powodować rozwój tzw. zaburzeń afektywnych. Objawiają się one zmianami nastroju.

Polecamy serwis Ból głowy

Tyramina a adrenalina

Negatywne działanie tyraminy może być związane z faktem, że jest to związek zbliżony budową do adrenaliny. Adrenalina natomiast, jak powszechnie wiadomo, jest hormonem, który bierze udział w powstawaniu reakcji na stres. Hormon ten podnosi ciśnienie, przyspiesza bicie serca, rozszerza źrenice oraz oskrzela. Pod działaniem adrenaliny człowiek gotowy jest do ataku. Podobieństwo tyraminy do adrenaliny jest powodem, dla którego po spożyciu niektórych pokarmów odczuwamy silne bóle głowy.

Aminokwas ten podnosi także poziom dopaminy we krwi. Jest to tzw. hormon szczęścia, który w większych dawkach (podobnie jak adrenalina) zwiększa ciśnienie krwi.

Mimo, że tyramina wywołuje tak silne dolegliwości, jak bóle migrenowe oraz inne niepożądane reakcje organizmu u alergików, nie ma jeszcze ustaleń, które ograniczałyby jej zawartość w produktach spożywczych.

Polecamy: Jakie jest ryzyko, że będziesz mieć migrenę?

Dieta dla migrenowców

Z powodu ataków migreny niektóre osoby zmuszone są wykluczyć z diety rozmaite produkty, ale to nie oznacza, że skazane są na nudne i niesmaczne posiłki. Warto w trosce o własne zdrowie i samopoczucie zapoznać się z listą propozycji zamiany produktów zabronionych dla migrenowców na produkty równie smaczne, a bezpieczne.

Ból migrenowy zniesiemy lżej, jeżeli przed nadchodzącym atakiem zażyjemy witaminę B w pastylkach; ma ona działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Dodatkowo w celach profilaktycznych można przyjmować regularnie magnez w tabletkach.

Redakcja poleca

REKLAMA