Czy wiesz jaka dieta jest najlepsza w chorobach płuc?

Sałatka grecka to zdecydowanie oryginalny grecki smak.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest postępującym schorzeniem dróg oddechowych, ściśle związanym z nałogiem palenia tytoniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest ona 5. przyczyną zgonów na świecie. Czy żywienie ma znaczenie w tej chorobie, a jeśli tak to jakie?
/ 21.12.2010 12:30
Sałatka grecka to zdecydowanie oryginalny grecki smak.

W przebiegu POChP, poza objawami płucnymi (kaszel, duszność) mamy do czynienia z istotnymi skutkami ogólnoustrojowymi, które wynikają z przewlekłego procesu zapalnego w oskrzelach oraz niedotlenienia. Są to m.in. wyniszczenie i zanik mięśni.

Co łączy oddychanie z jedzeniem?

W trakcie oddychania tlen jest pochłaniany z powietrza do krwi, a dwutlenek węgla usuwany do atmosfery. W procesie odżywiania pokarmy są zamieniane na energię przy użyciu tlenu, a ubocznym produktem tej przemiany jest dwutlenek węgla. Energia i tlen potrzebne są z kolei, aby mięśnie oddechowe mogły wykonywać pracę oddechową. U osób z POChP, którym oddycha się trudniej niż tym zdrowym, praca ta wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Odpowiednia podaż energii musi zatem wyrównywać straty i zapobiegać niedożywieniu oraz infekcjom, które mają negatywny wpływ na rokowanie.

Zalecenia dietetyczne

Osobom z POChP radzi się, aby:
- kaloryczność diety była ściśle dostosowana do potrzeb organizmu - nie za mała, nie za duża. W razie problemów z jej utrzymaniem można stosować odżywki bogato energetyczne. Natomiast w przypadku otyłości lub nadwagi zaleca się dietę niskokaloryczną do czasu osiągnięcia stanu prawidłowego.

- często kontrolowały swoją wagę, gdyż jest ona odzwierciedleniem żywienia;

- przyjmowały odpowiednią ilość płynów w celu rozrzedzenia wydzieliny w oskrzelach - pomoże to w jej odkrztuszaniu. Nie dotyczy to jednak osób z powikłaniami sercowymi, dlatego u każdego niezbędne jest skonsultowanie tego zalecenia z lekarzem.

Polecamy: Zaburzenia oddychania w czasie snu

- zadbały o dostateczną ilość błonnika w diecie oraz ograniczały spożycie soli;

- jeżeli stosowana jest tlenoterapia, to chorzy powinni zakładać wąsy tlenowe także do jedzenia (jedzenie to wysiłek dla organizmu)

- osoby chore powinny unikać ciężkostrawnych pokarmów, a zwłaszcza takich, które powodują wzdęcia i zwiększoną ilość gazów jelitowych (np. gazowanych napojów). Wzdęcie, tak jak otyłość, utrudnia pracę przepony, a więc i oddychanie. 

- zalecane są częste ( 5-6 na dobę)i małe objętościowo posiłki. Należy jeść powoli oraz pamiętać o przekąskach między posiłkami. Kolację należy spożyć co najmniej 3 godziny przed położeniem się spać, aby zalegający w żołądku pokarm nie utrudniał dodatkowo oddychania w pozycji leżącej.

Sprawdź: Co i jak jeść, czyli piramida zdrowego żywienia

- zaleca się jedzenie mniejszych ilości węglowodanów, a większych tłuszczów, zwłaszcza roślinnych lub rybich, oraz białek. Wynika to z faktu, że w trakcie metabolizmu cukrów wytwarza się duża ilość dwutlenku węgla, a jego kumulacja w organizmie osób z upośledzoną wymianą gazową w płucach (nieskuteczne usuwanie CO2) może powodować senność i zmęczenie.

Redakcja poleca

REKLAMA