Tłuszcz – czy zawsze znaczy „wróg”?

Tłuszcz – czy zawsze znaczy „wróg”?
Boimy się go jak ognia! Staramy się go unikać, sprawdzamy wszystkie produkty czy aby nie mają go za dużo... Tłuszcz - czy to na pewno Twój wróg? Sprawdź, kiedy warto go unikać, a kiedy może okazać się niezbędny!
/ 15.09.2010 22:48
Tłuszcz – czy zawsze znaczy „wróg”?

Energetyczna bomba!

Wartość energetyczna tłuszczu jest bardzo wysoka – spalanie 1 g dostarcza organizmowi ok. 9 kcal, stąd też dieta bogata w tłuszcze sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości. Niektóre rodzaje tłuszczów działając na ściany naczyń krwionośnych prowadzą do rozwoju miażdżycy. Ponadto udowodniono, że dieta bogatotłuszczowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory, takie jak rak jelita grubego czy rak piersi. Wszystkie te zarzuty odnoszą się jednak do tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – źródła cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Istnieją także inne rodzaje tłuszczów, które wywierają korzystne działanie na układ sercowo naczyniowy (i nie tylko) – mowa tu przede wszystkim o tłuszczach zawierających kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego też nie można jednoznacznie powiedzieć, że tłuszcze w diecie szkodzą i bezkrytycznie ograniczać ich spożywanie.

Tłuszcze bywają niezbędne

Nie jest możliwe funkcjonowanie naszego organizmu bez tłuszczów. Długotrwała, całkowita ich eliminacja z diety skutkować może między innymi rozwojem objawów niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), rozchwianiem równowagi hormonalnej czy osłabieniem odporności. W żadnym wypadku nie powinno się stosować restrykcyjnych diet ubogich w tłuszcze u dzieci. Potrzebne są one im między innymi do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Należy także zaznaczyć, że w tłuszczach roślinnych nie znajdziemy witaminy A – występuje ona wyłącznie w tłuszczach zwierzęcych (a także w rybach).

Polecamy: Mity w odchudzaniu

Kwasy tłuszczowe Omega 3, czyli dobre oblicze tłuszczu

Większość ludzi ma zakodowane w swojej świadomości, że tłuszcze należy spożywać w jak najmniejszych ilościach. Wiadomo także, że tłuszcze zwierzęce powinny być w miarę możliwości zastępowane przez tłuszcze roślinne. Wyjątkiem wśród tłuszczów zwierzęcych są tłuszcze zawarte w rybach i owocach morza, które są bogate w tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Udowodniono ich korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, postuluje się także ich dobroczynne działanie m.in. w chorobach alergicznych (np. w atopowym zapaleniu skóry).

Gdzie szukać kwasów Omega 3?

Nie wszystkie ryby są pod względem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 jednakowo wartościowe i dlatego najlepiej wybierać ryby morskie, a zwłaszcza gatunki takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że największą wartość mają ryby świeże – grillowane czy też pieczone bez dodatku tłuszczu. Unikać należy ich smażenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się także w różnego rodzaju orzechach (przede wszystkim włoskich) oraz olejach – lnianym, arachidowym, rzepakowym oraz sojowym.

Polecamy: Lecznicze działanie ziół

Redakcja poleca

REKLAMA